Andris 96,5 cm, óriási nagyfiú, súlya 16,8 kg volt - ruhástul.
A védőnő kérdéseire válaszoltam...
BESZÉDFEJLŐDÉS:
Meg tud-e mutatni a testén 4 dolgot, amit megnevezünk? igen, többet is.
Az arcán: szem, orr, száj, fül - a testén: has, láb, kéz.
Szókincs: 20-nál több szót ismer-e? igen.
Aktív szókincse főleg holland, kisebb részben magyar és norvég szavakból áll:
mama, papa, auto, koekje (keksz), "mé"(g) - vagy: "mee"(r) - mindkettő azt jelenti: MÉG!!, nem, pipi, "pinya" (pingvin), ott, koe (tehén), aap (majom), kaka, beer (medve), giraf, boat (hajó), "(h)ajó", ball (labda), zon (nap), vis (hal), "(h)al" víz, melk, kaas (sajt), Jam (lekvár), "bana" (banán), szőlő, fa, boom (fa), bloem (virág), uil (bagoly), poes (cica), nijnjte (nyuszika), Dikkie DIk, bus, klok (óra), bokje (könyvecske), könyv, "fijaú" (fiú vagy fű?), kész, béka, kikker (béka), oda, buik (has), has, oog (szem) - szem, orr, oor (fül) - ezek jelentése kicsit össze van keveredve most a fejében, . melyik is az orr, és melyik is a fül? - de azért próbálkozik velük!
Szeptember 1. óta jár bölcsibe, ott tanulta norvégul: se (nézd!) - ezt nagyon nagyon régóta mondja, ha det! (viszlát) - ezt is, bil (autó), sykkel (bicikli), tak (köszönöm), eple (alma), vann (víz), ferdig (kész), sove (alszik), sitte (ül) - sőt, első szókapcsolata is alakul - sitte her, azaz ülj ide.
természetesen mondja, hogy vau, vau, és miau, miau.
egy-egy alkalommal már mondta azt is, hogy
ku(l)cs, mókus, gomb, zsiráf, bleie (pelenka), basje (kaka), tisse (pisi), talán azt is, hogy kuka. a krokodil egyelőre KOKA, és a kakas "kaka-s" - egy bizonytalan s-sel a végén.
apja még többet számolt össze hollandul: stock, brock, boch, op, hek, boot, appel, bak, nee, zebra.
Ha mindezt összeszámolom, ez mindenképpen több, mint 60 aktív szó!
A passzív szókincse ennél pedig még sokkal nagyobb.
Szavakat még nem köt össze, nem mondja, hogy "gyere ide" vagy "add ide", bár a sitte her már egy jó kezdet ezen a téren!
Gyakran eszembe jut, hogy Andris holland unokaöccse két évesen még alig mondott egy-két szót... És boldogan konstatálom, hogy a kisfiunk remekül veszi az akadályokat a háromnyelvűség terén!
Ez persze nem megy automatikusan!!
Borzasztó tudatosak vagyunk, és rengeteg energiát fektetünk abba, ohgy fejlesszük a szókincsét! Apjának van a legtöbb ideje, hogy könyveket nézegessen és szavakat tanítson Andrisnak, de nemrég egy norvég barátnőnktől tanultuk a módszert, hogy igenis, minden alkalmat megragadhatunk, hogy szavakat tanítsunk a gyereknek, és százszor is elismételhetjük azt a szót, ami éppen a tevékenységünk és/vagy az érdeklődés középpontjában áll. Ha eszik, az ételt, ha öltözködik, a ruhadarok neveit lehet tanítani neki, és így tovább. Mostanában hazafelé a bölcsiből tanítgatom neki azoknak a tárgyaknak a neveit, amit útközben mindig látunk... Kerítés, kapu, nyitva, zárva, járda, úttest, zebra, autó, motorbicikli, fa, fű, bokor, virág, levél, villanyoszlop, szemetes, kuka, ház, zászló. Ilyenkor nem sietünk, megállunk, és mutogatóst játszunk! :) hol van a... fa? stb. Már majdnem mindnek érti a jelentését, és meg tudja mutatni őket. A "fa" régóta az aktív szókincséhez is tartozik. Tegnap pedig hazafelé egyszer csak boldogan elkiáltotta magát: járda! Este pedig apjával könyvnézegetés közben: virág! Meg is lepődött apa, miért nem hollandul mondta a gyerek?? :)
Hálstennek nagyon szeret Andris ily módon is tanulni. Vigyáznunk kell ugyanakkor, nehogy túlságosan siettessük, és elmenjen a kedve tőle.
MOZGÁSFEJLŐDÉS: finom mozgások (lecsavarni egy doboz tetejét), nagymozgások (mászókán mászik, lépcsőn segítség nélkül jár) rendben, nagyon ügyes mindkettőben.
Játékai között is nagyon szereti a szerelődobozt, ahol nagy csavarokat lehet az anyacsavarokkal összecsavarni, és más elemek is vannak benne. A tejesdoboz kupakját is már régóta egyedül is le tudja csavarni. A játszótéren pedig szédítő magasságokba mászik egyedül, vagy segítséggel. Borzasztó erős. Ügyesen rúgja és hajítja a labdát is, és ha mérges, a cumijával is félelmetesen jól céloz. :)
Papírra firkálni is elkezdett, de ez egyelőre annyira nem érdekli.
A bölcsiben szívesen játszik más gyerekekkel, és a felnőtteket is könnyedén elfogadja, egyáltalán nem félénk, sőt, nagyon barátkozós, kedves, bár ha a nagyobbak a kelleténél kicsit hevesebben szeretgetik és üdvözlik, ahogy megérkezünk reggel a bölcsibe, az elől szívesen kitér.
Hát, rettentő büszkeséggel itt tartunk!
Azt mondta az óvónéni és most a védőnő is, hogyha valami olyasmit csinál, amit nem szabad, akkor fogjuk meg a két karját, nézzünk a szemébe, és mondjuk el hangosan és érthetően, hogy nem szabad. és ennyi. büntetni nem szabad, megütni semmiképp, és a fenekére sem szabad csapni, még jelzésértékűen sem.
Majd megérti és megtanulja a szabályokat.